K čemu slouží zářivky
Není pochyb o tom, že my lidé potřebujeme za tmy umělé osvětlení, abychom mohli pracovat. Naše oči nejsou uzpůsobeny k vidění za zhoršených světelných podmínek, jako jsou například ty kočičí. Otázkou však je, čím si máme za tmy svítit.
 
Dlouhou dobu byl řešením oheň, a to v mnoha podobách: ohniště, krb, pochodeň, svícen, plynová lampa. To vše se změnilo po vynálezu žárovky. Najednou zde byl zdroj světla, který nejen nepotřeboval pravidelné doplňování paliva – to zajišťovala elektrická síť – a který navíc velmi snižoval riziko požárů.stará rozsvícená petrolejová lampa
 
Žárovky hrály prim dlouhou dobu, avšak na některých místech byly postupně nahrazovány zářivkami. Abychom pochopili, proč tomu tak je, musíme se v rychlosti podívat, na jakém principu pracují. Žárovka vydává světlo tím, že elektrický proud rozžhaví drátek prakticky doběla. Ten pak vydává onu záři. U zářivky se nezahřívá drátek, nýbrž plyn, který za dostatečně vysoké teploty svítí.
 
Je samozřejmé, že rozžhavit daný objem plynu na patřičnou teplotu trvá déle, než rozžhavit drátek. Musíme se tedy smířit s tím, že u zářivky bude trvat déle, než dosáhne svého plného jasu. U některých starších typů to může trvat až deset minut.rozsvícená stolní lampa starého typu
 
To znamená, že není dobré je použít tam, kde budeme svítit pouze krátkou dobu. Příkladem může být toaleta či koupelna. Ovšem pokud mluvíme o místech, kde se svítí prakticky neustále, jako jsou například některé provozy, obchody a obchodní centra či nemocniční chodby, pak zde máme dobrou příležitost s jejich pomocí ušetřit náklady za elektřinu. Je totiž fakt, že poté, co dosáhne požadované teploty, potřebuje plyn k jejímu udržení mnohem méně elektrické energie, než žárovka.
 
Má i další výhodu, a to tu, že její světlo není ani zdaleka tak ostré. To je vhodné například v nemocnici, když například vezou pacienta a on není oslněn pokaždé, když projedou pod osvětlením.
 
Přesto se pro většinu z nás doma nehodí a je lepší, pokud dáme přednost klasické žárovce.

Podobné příspěvky